Klima

KLİMA BAKIMINIZI YAPTIRMAYI UNUTMAYINIZ!

7/24 hizmet numaramız
Gsm: 0530 416 33 10
Telefon : 0266 712 33 10

KLİMA SEÇİMİ

Öncelikle klima seçimi için tercih edilecek olan markanın belirlenmesi gerekir. Ürünün arkasında duran, müşteri memnuniyetine önem veren, yaygın ve hızlı çalışan servis ağına sahip olan bir markanın seçilmesine özen gösterilmelidir.

Klima seçiminde en önemli nokta ise klimanın kapasitesidir. Klimanın btu ile ifade kapasitesinin, klimanın koyulacağı odaya uygun olması gerekir. Uygun BTU değerinin hesaplanması için odanın genişliği, tavan yüksekliği, cephesi, izolasyonu, hangi katta bulunduğu ve odanın aydınlatması gibi faktörler değerlendirilir. Klima, kullanılacak odaya gören çıkan BTU değerinde veya bu değerin bir üst segmentinde olan ürünler tercih edilebilir.

Enerji tüketimini çok arttırmaması için mümkün olduğunca A enerji sınıfındaki klimalar tercih edilmelidir.

Klimanın iç ünitesinin ve dış ünitesinin çalışırken çıkarttığı ses de çok önemlidir. Mümkün olduğunca desibel değeri düşük klimalar tercih edilmelidir.

Eğer klima ısıtma amacıyla da kullanılacaksa inverter klimalar tercih edilmelidir. Bu tip klimalar hem soğutmada hem de ısıtmada çok daha verimlidirler.

Çevreye zarar vermemek için klimada eski tip R 22 gazı yerine R 410 A gazının kullanılmış olmasına dikkat edilmelidir.

Klimada hangi tip filtre kullanıldığı da diğer bir önemli noktadır. Plazma ve aktif karbon filtreli klimalar diğer filtrelere göre daha etkilidirler.

Klima ile odanın havasının en etkili şekilde temizlenmesi isteniyorsa klimada neo plasma teknolojisinin bulunmasına dikkat edilmelidir.

Bunların dışında seçilecek olan klimada ihtiyaca göre 24 saat programlanabilme, doğal rüzgar etkili hava yönlendirme gibi özelliklerin bulunmasına da dikkat edilebilir.

KLİMADA TASARRUF İÇİN 5 TAKTİK

Programlama özelliği olan klimaları tercih edin. Cihazınızın kullanılmadığı zamanlarda kapanmasını ve kullanacağınız zaman açılmasını sağlayan otomatik programlama yapın. Böylece gereksiz enerji tüketimini engellemiş olursunuz.

Evinizin ısı yalıtımı konforunuzu artırır ve enerji sarfiyatını düşürür. Bu nedenle ortamın ısı kayıp-kazanç noktalarının izolasyonu önemlidir. Pencere ve kapılarda çift cam kullanımı da önemli bir tasarruf sağlar.

Tüm elektrikli cihazlarda olduğu gibi klimalar da bakım gerektirir. İç ve dış ortamda değişik hava koşulları cihazların ısı transfer yüzeylerinde kirlenme ve tahribatlara yol açmakta, bu durum cihazın verimli çalışmasını engellemektedir. Eski klimalar aynı soğutma performansı için yeni klimalara oranla yüzde 40 daha fazla enerji harcar.

Cihaz içerisindeki soğutucu gazın basıncında mevsime göre düzeltme yapılması gerekir. Bu nedenle klima cihazlarına yılda iki kez bakım yapılması son derece önemlidir. Gaz oranı yüksek veya düşük olan klimalar gereğinden fazla elektrik tüketirler.

Klima filtreleri düzenli olarak değiştirilmeli veya temizlenmelidir. Filtrelerin değişimlerinin zamanında yapılması, sağlık açısından da soğuk hava ile birlikte bakterilerin ortama yayılmasına neden olacağı için önemlidir.